Sivilce Kizarikligi Nasil Geçer?

sivilce kizarikligi nasil geçer?

Sivilce (tıp dilinde akne), özellikle yağ bezlerinin çok olduğu yüz, sırt ve göğüs bölgelerinde çıkan kıl kökü ve yağ bezi iltihabıdır.Bazen hormonal sebeplerle oluşuyor ama bazen de cildin yağ salgısının (sebum) artmasıyla ortaya çıkıyor.

Sivilceleri sıkmak ya da kaşımak, bir sivilcenin ardında kızarıklıktan da öte derin izler bırakmasına hatta iltihabın cildin diğer bölgelerine yayılmasına neden olur.

En Basit Yöntem :

 • Buz Küp:Yumuşak ve ince bir bez parçasına buz küpü sarılıp sivilcenin üzerinde gezdirmek.20dk uygulayıp 20 dk mola edebiliriz.Ne kadar sık yaparsak o kadar iyidir. kan akışını yavaşlatır, şişkinliğini ve kızarıklığını azaltır.
 • Aspirin Maskesi:Aspirini iyice ufalayarak birkaç damla suyla karıştırıp ortaya çıkan macunu bir kulak pamuğu yardımıyla sivilcenin üzerine çok bastırmadan sürebilirsiniz.Kuruduğunda ılık suyla yıkayın. İyileşmeyi sağlamasa da kızarıklığı azaltır.Aspirinde bulunan Salisilik asit, iltihaba neden olan bazı enzimleri baskıladığı için sivilcenin iyileştirilmesine
 • Limon Suyu:Taze sıkılmış limon suyunu bir pamuk yardımıyla sivilcelerin ve kızarıklıkların olduğu bölgelere uyguluyoruz.Tahriş yaşarsanız gül suyu temin ediniz.Böylelikle ciltteki yağ salgısını azaltır. Gece yatmadan yüzümüze uygulayıp sabah uyandığımızda ılık suyla yıkamak yararlı olabilir.Bu arada haftada bir yapıldığında, düzenli uygulamaların yüz rengini açtığına, kısaca sadece kızarıklıkları değil bazı küçük lekeleri de beyazlatarak görünmez hale getirdiğine şahit olabiliriz.
 • Salatalık:Salatalığı enine ve çok kalın olmayan şekilde yuvarlaklar halinde dilimleyerek sivilcenin olduğu yerlere koyuyor ve birkaç dakika bekliyoruz.Soğuk bir salatalığı kullanırsak daha iyi sonuçlar alabiliriz. Isınmaya başladığında atıp bir yenisini koyabiliriz.Salatalık, kılcal damarlardaki kan akışını düzenlemede ,yorgunluk, iltihap, incinme, ağrı vs. gibi sebeplerle oluşan damar hassasiyetlerini gidermede yarar sağlıyor.
 • Sivilce Maskesi: 1 çay kaşığı kadar limon suyu - 1 adet yumurta akı - 1 çay kaşığı kadar süzme çicek balı - 2 yemek kaşığı kadar pastane mayası olacaktır. Tüm bu malzemeleri bir karıştırma kabında harmanlayıp yüzünüze sürdükten sonra yaklaşık olarak 15-20 dakika bekleyip ardından yıkayınız. Bir süre sonra izler geçmeye başlayacaktır.
 • Sirke:Sirkeyi yarı yarıya suyla inceltin. Sonra bu sirkeli suyu pamukla lekelerin bulunduğu bölgelere sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkabilirsiniz.Gün içinde 4-5 kez tekrar edin.Kızarıklığın gidermesine yardımcı olacaktır.Genelde 1 çay kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı da su ekleyip her gün bu uygulamayı yapın.ivilceler azalır, kırışklıklar giderir, yüze parlaklık gelir.
 • Bal:Kızarıklığı azaltmak ve cildi yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Bir parça balı direkt olarak sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün ve 20 dakika bekletin. Suyla durulayabilirsiniz.
 • Yumurta Sarısı: 1 yumurtanın sarısını çırptıktan sonra sivilcelerin üzerine sürün. 1 saat kadar beklettikten sonra bol soğuk suyla durulayın.içerdiği omega 3’le sivilcelerin arkalarında iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olur.
 • Yoğurt:Yoğurt yüzünüzü temizler ve beyazlatır. Daha etkili olmasını istiyorsanız çok az süzme yoğurt - bir adet ufalanmış aspirin - az miktarda limon suyu karıştırılıp sürülür.
 • Sırt ve kaba bölge için hafif kese vurmak; gözenekleri açacaktır ve bu sayede sivilce oluşumunu engelleyecektir.
 • Her gün duş almaya özen gösterin
 • Sakıncası olan ürünler: Pudra:Ciltteki gözenekleri tıkayarak yağ salgısının dışa akmasına engel olup sivilceyi büyütebiliyor.Kese:kese cildin üst tabakasını incelttiği için daha da hassaslaşabilir.Hassas bölgeler için önerilmez