C Vitamini

bla bla

C vitamini, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren etkili bir antioksidandır. Yetişkin bir bireyin günlük alması gereken c vitamini miktarı ortalama 90 – 110 mg dir.
Bu ihtiyacı bir kivi, bir domates, bir portakal dan edinebilirsiniz.
İnsan vücudu diğer pek çok canlının aksine C vitaminini kendisini üretemiyor. Aynı zaman da alınan fazla C vitaminini depolayamıyor. Vücudumuz C vitamininin ihtiyaç duyduğu kısmını kullanıyor. Fazla alınan C vitaminini ise bir kaç saat içinde atıyor Fazla miktarda alınan C vitamini sadece böbrekleri yorar. Hatta böbreklerde taş oluşumuna sebep olabilir. Yetişkin bir insan, günde 2000 mg’dan fazla C vitamini alırsa ishal, mide bulantısı ve mide krampları yaşayabilir. Günümüzde insanlar hastalanınca bir sürü portakal, mandalina veya limon tüketiyor. Bu aslında yanlış bir davranıştır. Çünkü c vitamini vücutta 4 saat kalan ve depolanmayan bir vitamindir.

  Ortalama 100 gram ayva da; 40mg A vitamini, 15mg C vitamini, 0.7 mg demir, 57 kalori bulunur.
Ayva; - Cildi temizler,- Tırnakları güçlendirir ve parlatır, - İshaliniz varsa durdurur, - Varisi önler, - Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir.


Yeşil soğan

 İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. Ayrıca yeşil soğanın beyaz kısmında da bol miktarda A vitamini vardır.