Ambalajların üzerindeki üçgen işareti ve içindeki sayı neyi gösterir

ambalajların üzerindeki üçgen işareti ve içindeki sayı neyi gösterir

Satın aldığınız ürünlerin üzerindeki üçgen işareti hiç dikkatinizi çekti mi ? Makyaj malzemesi, pet şişeler , içecek-yiyecek ambalajları aldığınızda ürünün kapağının üzerinde ya da altında üçgen işaresi göreceksiniz. İçinde 1’den başlayarak 7’ye kadar sayı numaralandırılmış. Ürün alırken ilk işiniz bu numarayı kontrol etmek olmalı. Bağımsız ya da etrafında oklar olan bir üçgen içinde bu numarayı göreceksiniz.
3, 6 ve 7 no’lu plastiklerden uzak durulmalı. Bunlar zararlıdır. Kansorejen maddeler barındırı. Kullandığınız müddetçe üreme fonksiyon bozukluğu, hormonel bozukluklar gibi belirtiler az miktarda da olsa yaşayabilirsiniz.
Diğer numaralar'ı gördüğünüzde herhangi sağlığınızı tetikleyecek zararı bulunmaz.
Detaylı anlatımı :
1. PET veya PETE Polietilen: Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır. Zararsızdır.
2. HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen: Deterjan ambalajları ve pet süt şişesinde bulunur. Zararsızdır.
3. PVC Polivinil klorid: Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır. Zararlıdır!
4. LDPE Az yoğunluklu polietilen: Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsızdır.
5. PP Poliproplen: Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır.
6. PS Polistiren: Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerdedir. Zararlıdır.
7. DİĞER: Bunlar birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlardır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur. Zararlıdır.