Müshil Hapi Zayiflatir mi?

müshil hapi zayiflatir mi?

Müshil nedir?

Bağırsakların içinde bulunan mad­delerin dışarı atılması için kullanı­lan ilâçlara müshil denir.Müshil ilaçları bağırsakların tam anlamıyla temizlenmesini sağlayan ilaç grubudur. İlaç sayesinde bağırsaktaki dışkı ile beraber elektrolik sıvı da boşaltılır.

Müshil ne işe yarar?

Müshil ilacı, ishal olmayı sağlayan bir ilaçtır ve son zamanlarda zayıflamak için kullanılır hale gelmiştir. İshal hapı zayıflama konusunda etkili olabilir ama bağırsaklara ciddi hasar vereceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Hiç beklemediğiniz anda, vücudunuzdaki su kaybı dolaşımını güç durumlara so­kabilir . Bağırsakta kötü bakteri oluşumunu hızlandırır. Bu da birçok hastalığı beraberinde getirir.

Müshil İçerek Zayıflamada Dikkat Edilecekler

Müshil içerek zayıflamak konusunda kararlıysanız, bağırsakların sağlığını desteklemek adına doğal yoğurt tüketimine ekstra özen göstermelisiniz. Uzun süren tuvalet sıkıntılarını gidermek amacıyla da yoğurt tüketimi şarttır.

Bekunis Hapı , müshil haplarından bir tanesidir ve anlık çözümler için kullanılır. İshal hapıyla zayıflayanların en sık tercih ettiği ilaçtır .

Magnesie Calcinee Tozu : İlacın etken maddesi Magnezyum hidroksit’tir. Magnesie Calcinee Toz, asit giderici (antiasit) bir ilaç olup, midedeki asidi nötralize eder. Vücuttaki mide asidini azaltır ve bağırsaklardaki suyu arttırarak dışkı yapmayı kolaylaştırır. Hazımsızlık, mide ekşimesi ve ara sıra görülen kabızlık durumlarında kullanılır.

lopermid Bagisaktaki peristalsis hareketini yavaşlatır, bir nevi bagirsagi "uyusturma" eylemini görür. Tuvalete çıkma sayısını azaltır dolayısıyla bağırsak içeriğinin geçiş süresi uzar ve sıvı ve elektrolit kaybının artmasını engellemeye yardımcı olur. Özellikle uzun bir otobüs yolculuğu öncesinde, bazı kişilerin eczaneden 2'şer adet tablet içerek yolculağa çıktıkları tespit edilmiştir.

Bu tür ilaçların, içeriğinde bulunan maddelere, bazı kişiler duyarlı olabilir. Yan etkileri, seyrekte olsa eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi gibi, baş dönme, tansiyon düşme gibi rahatsızlıklar yaratabilir.

Müshil Etkisi Bulunan Çaylar

Güçlü bir müshil etkisi yaratan Sinameki ve akdiken bitkileri bağırsakları kısa sürede harekete geçirir ve dışkıyı yumuşatır.Tadı pek hoş olmayan sinameki ise balla tatlandırılabilir ve 10 günden fazla içilmesi önerilmemektedir.

Bunların dışında, karahindiba kökü, kuş otu, keten tohumu gibi hafif ve orta dereceli müshil etkisi bulunan bitkisel çaylardan yardım alabilirsiniz. (Karahindiba çayını hazırlamak için 1-1.5 çay kaşığı karahindiba kökünü 1 bardak kaynar suya atın. 15 dakika bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.)

Müshil İçildikten Sonra Yapılacaklar

Müshil içildiği gün soğuk su içmemek gerekir. Aksi halde felç, tutulma, uyuşukluklar ve bağırsak rahatsızlığı olur. Midesini ve ayaklarını sıcak tutmalıdır.Hareket etmek müshilin etkisini çabuklaştırır. Müshil içen kişinin çok örtünmesi ve hareketsiz kalması uygun değildir. Fakat fazla hareket ve aşırı kalın giyerek terlemekten de sakınmak gerekir. Çünkü terlendiği takdirde müshil tesir etmeyecektir.

Bağırsakların temizlemenin doğal yolları

  • Öncelikle günde 8 bardak yani ortalama 1,5 litreden az su içmemeye çalışıyoruz. Sadece su içerek bile bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz.
  • Sabahları aç karnına iki adet kayısı kurusu yiyoruz. Ardından yine kahvaltıdan önce bir bardak suya bir kaç damla limon veya sirke damlatarak sıcağa yakın ılıklıkta içiyoruz.
  • Hamur işi türü katı besinler, rafine şeker içeren her tür tatlı, kızartmalar ve kırmızı etten uzak durmakta fayda var
  • Akşamları 1-2 tane Keçiboynuzu yedikten sonra 1-2 bardak ılık su içiyoruz. Keçiboynuzunda bulunan lifler bağırsaklarınızı temizler.

Gece uyumadan önce 1 bardak ılık su-limon-bal karışımını içip dinlenebilirsiniz. Aç karnına 50-60 gram kadar bal yiyip üstüne ılık su içildiğinde, bal da müshil etkisi görüldüğü tespit edilmiştir. ( 20gr= 1 tahta kaşığı)