Ulvi Vaka: Abime Ciğer Yahnisi

ulvi vaka: abime ciğer yahnisi

  

Ulvi Gıda: Abime Ciğer Yahnisi Yemeği Hazırlığı.

Abim, bu sefer zengin sofrasına oturacaktı, 1 haftalık yemek malzemeleri mevcuttu. Onu böyle mutlu görmek benim en büyük hayalimdi. Bu töbeler olsun denilecek, ibret verecek gizem dolu hikayemi bir mukavile sabırla dile getirmek isterim.
Sabah erken uyanmış, üzerimi giyiniyordum. Kapının kapatıldığını duyduğumda, abim'in yine iş aramak için evden ayrıldığını anladım. Kahvaltı etmiş miydi acaba diye düşündüm. Evde birşey yoktu ki? Ne yiyebilirdi?. Perdeyi aralayıp, abimin iş için çıktığını gördüm. Yemek için evin dört odasını da gezdim. Belki gözüme, yemeye birşey takılır diye aradım durdum. Ama yok yok yok ...! Kendimi geçtim. Peki ya, abim iş bulup akşam eve geri dönünce ne yiyecekti? Kara-kara düşünmeye başladım. Eskiyen ayakkabılarıma baktım, sıvası dökülen duvarlara baktım, banyodaki leğenin altına baktım, pencereden dışarda gezişen kedilere, uçan kuşlara baktım. Ama yemeye birşey bulamadım. Demek, mecbur pişirmem gereken şeyi pişirecektim. Zamanı gelmişti artık. Akşama doğru, kapının zili çaldı. Ama kapıyı açamadım. Abim dışarda "kapıyı açsana oğlum" dediğini eşittim. Sonunda kendi anahtarıyla açtı. Beni yerde, karnı-bıçakla yarılmış, kanlar içerisinde gördü. Şok oldu. Hemen telefonu eline aldı ve hastaneyi aramaya başladı. Bir yandan "-Ne oldu? Kim yapti bunu sana ?" diye soruyordu. Halsiz bir şekilde yüzüne bakıp - Sana ciğer pişirmek istiyordum, abi" dedim. Yerde kıvranırken, abimin ayaklarından iki elimle tuttum ve - Hayir, kimseyi arama, doktur moktor çağırma. Aç karnına, bir de iş açma başına. Bak, bana. Şunların, tadına bakmak istemez misin?" deyip elimi, yardığım karnımın içine daldırdım. Kana bulanmış elimle, karnımı karıştırıp - Bak, istemez misin bir parça et? Etimi tavaya atıp kısık ateşte pişir iki de yumurta kır yanına, kemiklerimi çöpe atma, onlarla da kelle paça yaparsın. Bir hafta sana yeter" dedim. Abim, telefonun kapama tuşuna basıp gözlerime baktı. Bir an gözlerindeki ışıltıyı görür gibi oldum. O ışıltıyı görmek beni mutlu etse de, canımı tedirgin etti. Aptal gülüşü geldi. Abimin yüzüne bakıp aptal aptal sırıttım. Abim telefon'u kapayıp sesli düşünmeye başladı. -Acaba, hastane yerine kasap Necmi'yi mi arasam? Ya da direk kazana mı atayım? Bir gözü toprağa bakıyor zaten. Keşke kardeşim olmasaydı, boğazımdan nasıl geçer kardeş eti? Polis mi çağırsam?. Abim, sesli düşünürken, ben de, kanlar içinde abimin ayaklarına iyice kapanıp "Abi, iyi de şimdi işin içerisine, polis de girer. Evellallah, adın Yamyam Sülo ya çıkar. Bırak düşünmeyi, şu kanayan yerlerden çatalla alı ver iki üç parça ciğer, karnını doyurmaya çalış." derken bir elimle yarılmış karnımdan, ciğerlere doğru temas ettim. Çıkarmaya çalışayım derken gözüme kara perde indi, bayılmışım.
Gözlerimi, bir hastane odasında açtım, yaşıyordum. Mideme dikiş attıklarını duydum ama bu beni hiç ilgilendirmiyordu. Gözlerim abimi aradı. Polisin biri elinde tutanakla odaya girdi ve abimin nezarette gözaltında olduğunu söyledi. Rapor tutmak için geldiğini söylediğinde ağlayıp - Şikayetim asla yoktur. Yalvarırım, Abime nezarette iyi bakın, karnını doyurun, bir iki dilim neyin birşey verin yesin. Orda acıkmıştır o. Ben buna dayanamam" dedim. Polis, akıldan muaf diye birşeyler karaladı elindeki tutanağa ve "peki tamam " dedi. O öyle deyinve ben de gözlerimi huzurlu bir şekilde kapayıp uyudum.