Genç Kalmak için Alinmasi Gereken Besinler

Herkesin isteği değil midir? Sonsuza kadar cildimizi koruyup gençliğimizi hep elimizde tutalım. Muhakak yaşımız ilerledikçe hücrelerimiz eskisi kadar dinamik ve çok sayıda olmayacak Lakin günlük tükettiğimiz besinle bu müddeti uzatmak elimizde. Bunun için sadece yapmamız gerekenleri bilelim yeter.


Hücrelerinizin uzun ömürlü ve genç kalmasını istiyorsanız, mutlaka su tüketin.Günde 8 su bardağı suyu eksik etmeyin.

Düzenli uyuyun, insan vücudu gece karanlıkta saat 11.00–05.00 arasında melatonin salgılar. Bu salgı hücrelerimizin yenilenmesini, biyolojik ritmin düzenlenmesini ve kendini korumasını sağlar.

Maya yüzde 50 oranında protein, B grubu vitamin, demir, krom, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi mineraller içerir. Yüksek dozda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlar. Cildin daha güzel ve pürüzsüz görünümüne kavuşmasına yardımcı olur.Tablet olarak kullanabilir veya bir tatlı kaşığı sütle yumuşatıp açarak, bir bardak suyun içine karıştırıp her gün sabah kalvaltıdan sonra içebilirsiniz.

Zeytinyağı, hücre yenilenmesini hızlandırır. Güçlü bir antioksidandır,Yaşlanmayı önler.cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.dokulara oksijen taşır.

 • tıraş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir.
 • Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.
 • Kurumuş saçların dayanıklılığını ve esnekliğini artırır.
 • Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Saçı parlatır.Sivrisinekler zeytinyağı sürülmüş cildi ısırmazlar.

Hormon kalitenizi korumak için, beyin gelişimi ve cilt problemlerini gidermek için çinko mineralini hayatınızdan eksik etmeyin.

Çinko Bulunan Bazı Besinler
 • Ispanak, kuzu ve sığır eti, mantar ve susam çinko bakımından zengin besinler arasında ilk sıralarda gelmektedir.
 • Kabak Çekirdeği: 1 avuç kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılamaya yeter. Kabak çekirdeği aynı zamanda magnezyum, potasyum, manganez, demir, fosfor ve bakır minerallerini de içerir.
 • 100 gram yağsız yoğurtta 1 mg çinko (günlük ihtiyacın %6’sı) bulunur
 • Hindi eti , Karides, Kuşkonmaz, Bezelye, Peynir, Kahvaltılık yulaf, Kuzu ciğeri ,Siyah çikolata , Kakao tozu , Yer fıstığı, Yengeç ,Fasulye,adem ,Süt , Göğüs tavuk eti ,Kuru fasulye, Muz, Enginar, Yumurta, Kabak, Domates

B12 takviyesi alın. Kobalamin olarak da adlandırılır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlar, beyin ve sinir sistemini güçlendirir, kanser türlerine koruma sağlar ve yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır.

B12 İçeren Bazı Besinler

100 gramı parantezdeki yüzde ihtiyacını karşılar.

 • Kuzu Eti(%50)
 • beyaz peynir(%28)
 • Yağsız yoğurt (%10)
 • Tam yağlı yoğurt (%6)
 • Yağsız süt (%9)
 • Tam yağlı süt (%7)
 • Tavuk eti (%5)
 • Tofu (%39)

Cilt elastikiyetinizi korumak için C ve E vitamini alın.

Cilt elastikiyetinizi korumak için C ve E vitamini alın. C vitamini, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren etkili bir antioksidandır. Yetişkin bir bireyin günlük alması gereken c vitamini miktarı ortalama 90 – 110 mg dir. C vitamini en çok portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi turunçgillerde bulunur. Maydanoz, kabak, karnabahar, domates, lahana, ıspanak ve kıvırcık salata, patates ve yeşil biberde bol miktarda Bu ihtiyacı bir kivi, bir domates, bir portakal . İnsan vücudu diğer pek çok canlının aksine C vitaminini kendisini üretemiyor. Aynı zaman da alınan fazla C vitaminini depolayamıyor. Vücudumuz C vitamininin ihtiyaç duyduğu kısmını kullanıyor. Fazla alınan C vitaminini ise bir kaç saat içinde atıyor Fazla miktarda C vitaminini almanın sadece böbrekleri yorar, böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir. Yetişkin bir insan günde 2000 mg’dan fazla C vitamini alırsa ishal, mide bulantısı ve mide krampları yaşayabilir . Günümüzde insanlar hastalanınca bir sürü portakal, mandalina veya limon tüketiyor. Bu çok yanlış. C vitamini vücutta 4 saat kalan ve depolanmayan bir vitamin.

Yeşil soğan

İçeriğinde bol miktarda C vitamini vardır. Beyaz kısmında bol miktarda A vitamini vardır

E vitamini : 1 avuç badem, fıstık veya fındık gibi kuruyemiş tüketmek ihtiyaç duyduğunuz E vitaminini fazlasıyla sağlar. Buğday tohumu yağı ,Ay çekirdeği ,Badem , Ayçiçek yağı,Aspir yağı, Fındık, Fıstık ezmesi, Fıstık, Mısır yağı, Ispanak, Brokoli, Soya yağı, Kivi, Mango, Domates, Yeşil zeytin, Kekik, Kuru kayısı, Acı biber tozu, Paprika, Kanola yağı, Keten tohumu yağı, Soya yağı, Şam fıstığı, Kuşkonmaz

Çinko Bulunan Bazı Besinler
 • Kabak Çekirdeği: 1 avuç kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılamaya yeter. Kabak çekirdeği aynı zamanda magnezyum, potasyum, manganez, demir, fosfor ve bakır minerallerini de içerir.
 • 100 gram yağsız yoğurtta 1 mg çinko (günlük ihtiyacın %6’sı) bulunur
 • Hindi eti,Karides,Kuşkonmaz,Bezelye,Peynir,Kahvaltılık yulaf, Kuzu ciğeri, Siyah çikolata, Kakao tozu, Yer fıstığı, Yengeç, Fasulye, Badem, Süt, Göğüs tavuk eti, Kuru fasulye,Muz, Kaju,Enginar, Yumurta, Kabak, Domates

Kalp sağlığı ve beynin yaşlanma sürecini yavaşlatmak için Omega3 alın.

 • Keten tohumu yağı (100 gramında 53304 mg),Keten tohumu (100 gramında 22813 mg) ,Balık yağı (100 gramında 35311 mg) ,Filizlenmiş turp tohumu (100 gramında 722 mg) Somon balığı (100 gramında 2018 mg), Balık suyu (100 gramında 220 mg), Taze fesleğen (100 gramında 316 mg , Kurutulmuş mercanköşk (100 gramında 4180 mg) ,Ringa balığı (100 gramında 11861 mg), Uskumru balığı (100 gramında 2670 mg) ,Asma yaprağı (100 gramında 843 mg) ,Sarımsak tozu (100 gramında 4279 mg), Ceviz yağı (100 gramında 10401 mg) , Pişmiş brokoli (100 gramında 258 mg), Hamsi balığı (100 gramında 1478 mg) ,Kurutulmuş tarhun otu (100 gramında 2955 mg) , Kurutulmuş nane (100 gramında 2792 mg) Ton balığı (100 gramında 1298 mg) , Soya yağı (100 gramında 6789 mg)