Kanadanın göçmenlik şartları

 

1. Bir işverenin iş teklifi verip sponsor olması yoluyla: Bu yolla vize 2 sene için verilir fakat 4 seneye kadar uzatilabilir, ve sadece o işveren için geçerlidir. İşçi bu zaman zarfında statüsünü Permanent Residence, yani göçmeliğe çeviremezse Kanada’yi terketmek zorundadir.

2. Eğitim izni: Kanada’da bir kamu yüksek okulunda 8 ay ile 23 aylik akademik egitim gören öğrenci bu sürece eşit açık çalışma izni alir ve bulduğu her işte calışabilir. 24 aylik ve fazlasi eğitime 3 senelik calışma izni verilir. Öğrenci mezun oldugu zaman İngilizcesi yeterli seviyeye geldiği için göçmenliği alabilme yolu bu olur.

3. Evlilik yoluyla:Kanada vatandaşlari ve göçmen statüsünde olan kisiler yabancılarla evlendikleri zaman eşlerini göçmenlik için sponsor yapabilirler. Bu şekilde Kanada’ya gelen yabancıların işlem tamamlanana kadar çalışabilmesi mümkündür. Çalışma vizesinin göçmenlik vizesi üzerindeki en büyük avantajı işlemin nispeten kısa bir zamanda tamamlanmasi ve belli bir seviyede Ingilizce bilmek şartı olmamasıdır. Permanent Residence veya göçmenlik için en temel sartlardan birisi Ingilizce sinaviından geçmektir. Evlilik dışında hiç İngilizce bilmeyenlerin veya Ingilizcesi zayıf olanların göçmenlik alabilmesi maalesef mümkün değildir.